MANUEL POMPALI TANSİYON ALETLERİ KULLANIMI

TANSİYON NEDİR?

 

ATARDAMAR LARDAKİ DOLAŞAN KANDAKİ BASINCIN ÖLÇÜLMESİDİR.ATARDAMAR LARDAKİ KAN BASINÇ DEĞERLERİ KALP RİTMİNE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERMEKTEDİR.BASINCIN YÜKSEK OLDUĞU DURUMLARA YÜKSEK TANSİYON BASINCIN DÜŞÜK OLDUĞU DURUMLARA KÜÇÜK TANSİYON DENİR.GÜN İÇERİSİNDE TANSİYON DEĞERLERİ ÇEŞİTLİ DURUMLARA GÖRE DEĞİŞKENLİK GÖSTEREBİLMEKTEDİR.

POMPALI MEKANİK TANSİYON ALETLERİ ANEROİD ÖLÇÜM YAPABİLME ÖZELLİĞİNE SAHİP VE STETESKOP LU BİRŞEKİLDE KULLANILMAKTADIR.KOL MANŞETLERİ PROFOSYONEL DAYANIKLI MALZEMELERDEN ÜRETİLMİŞTİR.UZUN SENELER BOYUNCA KULLANILABİLEN MEKANİK TANSİYON ALETLERİ ÖLÇÜM DOĞRULUĞU İLE ÖN PLANA ÇIKMAKTADIR.ÜZERİNDE BULUNAN POMPA VE VALFİ HAVA KONTROLÜNÜ SAĞLAMASI İÇİN GEREKLİ AYARLARA SAHİPTİR.

OLMASI GEREKEN TANSİYON DEĞERLERİ İNSANLARIN KENDİNE ÖZGÜ TANSİYON DEĞERLERİ VARDIR HER İNSANDA DEĞİŞKENLİK GÖSTEREBİLMEKTEDİR BU DEĞİŞKENLİKLER YAŞA,KİLOYA,YAPILAN FİZİKSEL AKTİVİTELERE GÖRE DEĞİŞEBİLİR.YAŞANILAN SAĞLIK PROBLEMLERİ DE TANSİYONUN DEĞİŞMESİNDE ETKİLİDİR.OLMASI GEREKEN TANSİYON DEĞERLERİ 18 YAŞI İLE 45 YAŞ ARALIĞINDA 120/80 DİR.

 

DÜZGÜN TANSİYON ÖLÇÜMÜ NASIL YAPILIR?

 

1.DOĞRU ÖLÇÜM POZİSYONU ALMAK GEREKİYOR ÖLÇÜM YAPACAK KİŞİNİN ÖLÇÜM ÖNCESİ RAHAT OLMASI VE RAHAT BİR ÖLÇÜM POZİSYONU ALMASI GEREKLİDİR.

2.TANSİYON ÖLÇÜMÜ YAPMADAN ÖNCE UZUN YÜRÜYÜŞ YADA TEMPOLU YÜRÜYÜŞ YAPILMIŞ İSE YADA SPOR AKTİVİTELERİ YAPMIŞSA VÜCUDUN NORMALE VE KALP ATIŞLARININ SAKİN BİR SEVİYEYE İNMESİ İÇİN BİR SÜRE DİNLEMEK GEREKİYOR AKSİ TAKTİRDE ÖLÇÜMDE SAPMALAR YADA YANLIŞ ÖLÇÜM DEĞERLERİ ORTAYA ÇIKABİLMEKTEDİR.

3.ÖLÇÜMDEN ÖNCE KOLU KALP SEVİYESİ İLE AYNI SEVİYEDE TUTUN AVUÇ İÇ BÖLGESİ AÇIK VE YUKARI BAKACAK ŞEKİLDE TUTUN ÖZELLİKLE ÖLÇÜM ESNASINDA KOLDA HERHANGİ BİR HAREKET OLMAMASI VE KONUŞMA OLMAMASI GEREKİR ÖLÇÜM BİTENE KADAR HAREKET EDİLMEMESİ UYGUNDUR.

4.STETESKOPU KALP ATIŞLARINI DİNLEYECEĞİNİZ NOKTAYA YERLEŞTİRİN

5.KOL MAŞETİNİ ORTA DERECEDE SIKI OLACAK ŞEKİLDE YAPIŞTIRIN KOL MANŞETİNİ ELBİSE ÜZERİNDEN BAĞLAMAYIN

6.STETESKOPUN KOL MAŞETİNİN ALTINDA OLDUĞUNDAN EMİN OLUN

7.HAVA VALFİNİ KAPALI TUTUN DAHA SONRA ŞİŞİRME İŞLEMİ BAŞLAYABİLİR ŞİŞİRME İŞLEMİNİ 30 MM HG BASINCA ULAŞANA KADAR YAPIN VE O BASINÇTAN SONRA VAFİ YAVAŞÇA AÇMAK KAYDIYLA STETESKOP ÜZERİNDEN KALP ATIŞ SESİNİ DİNLEYİN

8.İLK VURAN KALP SESİ BÜYÜK TANSİYONU İŞARET EDECEKTİR VALF AÇIKKEN İBRENİN DÜŞMESİ ESNASINDA BİR KAÇ KEZ DAHA KALP VURUŞ SESİ OLACAKTIR BUNLARIN EN SON DUYULANIDA KÜÇÜK TANSİYONU GÖSTERMEKTEDİR. TANSİYON ALETLERİNİ DARBELERE KARŞI KORUMAK HEM UZUN ÖMÜRLÜ KULLANIM SAĞLAR HEMDE DOĞRU ÖLÇÜM DEĞERLERİNİ GÖRMENİZE İMKAN SAĞLAR.

 

 

 

 

 

0 Yorum