Sünger Boyunluklar Nerede Bulunur Ve Fiyatları

 

SÜNGER BOYUNLUKLAR NERDE BULUNUR VE FİYATLARI?

 

SÜNGER BOYUNLUK VE İŞLEVLERİ NEDİR?

 

SÜNGER TİP BOYUNLUKLAR İÇİ KONFORLU SÜNGER DIŞI TEKSTİL YÜZEYLE KAPLI KORUYUCU MEDİKAL DESTEK BOYUNLUK TİPİDİR.FARKLI BOYUT,ÇEŞİT VE YÜKSEKLİK MODELLERİ BULUNMAKTADIR,BU SEBEPTEN SÜNGER BOYUNLUKLARI ALIRKEN HASTA KİŞİNİN BİZZAT MEDİKAL MAĞAZAYA GİTMESİ UYGUNDUR.ÇEŞİTLİ BOY YÜKSEKLİK VE MODEL ÇEŞİTLERİ OLDUĞU İÇİN KİŞİNİN ANATOMİK YAPISINA UYGUN BOYUNLUK TERCİH ETMESİ GEREKMEKTEDİR.
UYGUN BOYUNLUK TERCİHİ İÇİN MEDİKAL MAĞAZA YETKİLİSİ SİZİ YÖNLENDİRECEKTİR.KİŞİNİN BOYNUNA TAKIP UYGUNLUĞU TEST EDİLMEKTEDİR.BUNA GÖRE HASTA KİŞİYE TEDAVİ İÇİN EN UYGUN BOYUNLUK VERİLMEKTEDİR.

 

BOYUN AĞRILARI

 

BOYUN 7 ADET OMURU YARDIMIYLA KAFAYI TUTAN VE ÇOK HAREKET EDEN BİR BÖLGE OLMASINDAN DOLAYI YARALANMA RİSKİ YOĞUN OLAN BİR NOKTADIR.OMURGA İÇİNDE KANALDAN GEÇMEKTE OLAN OMURİLİK VE HER İKİ NOKTADA ÇIKAN SİNİRLER İLE BİRLİKTE BEYİN,KOL KISMI VE VÜCUDDA DİĞER KALAN BÖLGELER ARASINDA SİNİRSEL BİRLEŞME VE BAĞLANTILARI OLUŞTURMAKTADIR.
BOYUNDAKİ AĞRI ŞİKAYETLERİ GENELLİKLE UYUŞMA,KARINCALANMA ŞEKLİNDE KENDİNİ GÖSTEREBİLMEKTEDİR.BAZI DURUMLARDA BOYNU HAREKET ETTİRMEK AĞRILARA YOL AÇABİLMEKTEDİR.


BOYUN AĞRILARI NEDEN OLUR?

 

BOYUN KEMİKLERİNDE,BOYUN DİZKİNDE VE BAĞLARINDA OLUŞABİLEN BOZUKLUKLARDAN ÖTÜRÜ BOYUNDA AĞRILAR BAŞ GÖSTEREBİLİR.GENELLİKLE FITIK,KİREÇLENME DURUMU,DEJENERATİF DİSKLERDEKİ HASTALIK,SERVİKAL KANALLARIN DAR OLMASI,YARALANMALAR BOYUN AĞRILARININ SEBEPLERİNDEN OLMAKTADIR.BAZI ZAMANLARDA TÜMÖRLER AĞRI ŞİKAYETİ OLARAK KARŞIMIZA ÇIKMAKTADIR.
BOĞAZDA UZUN SÜREN ENFEKSİYONLAR ŞİŞMİŞ LENF NODLARI DA AĞRIYA NEDEN OLURLAR.

 

BOYUN YARALANMALARI

 

SPOR YARALANMALARI,MOTORCU KAZALARI,DÜŞEREK ALINAN DARBELER VB. VAKALARDA BOYUN BÖLGESİNDEKİ KEMİKLER VE YUMUŞAK OLAN DOKULAR YARALANABİLİR.EZİLME VE ZORLAMA DURUMLARI BİRAZ DAHA HAFİF DİYEBİLECAĞİMİZ YARALANMALARDIR.

GENEL OLARAK MEDİKAL DESTEKLİ TEDAVİLERLE İYİLEŞME DURUMU GÖZLENİR.YERİNDEN OYNAMAMIŞ KIRIKLAR SİNİR KONTÜZYONLARI ORTA DÜZEYDE GERÇEKLERŞEN YARALANMALAR OLMAKLA BİRLİKTE KONSARVATİF YÖNTERLE İLE MEDİKAL DESTEKLİ BOYUNLUKLAR İLE TEDAVİ EDİLMEKTEDİR.

 

BOYUN FITIKLARI

 

BOYUN KEMİĞİ ARASINDAKİ YASTIKLANMA ŞEKLİNDE OLAN BÖLGEDE ANİ ŞOKA KARŞI EMİLMESİNİ SAĞLAYAN DİSKLER ZAMANLA YAŞLANMA İLE BİRLİKTE VEYA AKUT DURUMLAR,KAZALAR,ZORLANMALAR İLE BİRLİKTE DİSKTE OLUŞAN BOZULMALAR SONUCU İÇERİSİNDEKİ JELİMSİ KIVAMDA OLAN SIVILARIN DIŞARI AKMASI AYNI ZAMANDA OMUR İLEKLERE VE SİNİR NOKTALARINA BASKI UYGULAMASINA BOYUN FITIĞI DENMEKTEDİR.
BOYUN FITIĞI TEDAVİLERİNDE SİNİRLERDE HERHANGİ BİR BASI OLUP OLMADIĞINA VE GÖRÜNTÜLEME SONUÇLARINA GÖRE İLAÇ TEDAVİSİ EGZERSİZ YADA ENJEKSİYON VEYA AMELİYAT YAPILMASINA KARAR VERİLMEKTEDİR.

 

BOYUN KİREÇLENMESİ

 

BOYUNDA BULUNAN DİSKLERİN AŞINMA VE YIRTILMALARI SONUCU ZAMANLA KEMİKLERDE BAŞLAYAN SPUR ADINDA ÇIKINTI ŞEKLİNDE OLUŞAN VE EKLEM BÖLGESİNDE YAPISAL ŞEKİLDE BOZUKLUKLARA YOL AÇAN DEĞİŞİKLİKLERE BOYUN KİREÇLENMESİ DENİR.

65 YAŞ ÜZERİNDEKİ KİŞİLERDE YAKLAŞIK OLARAK o/o 90 ORANINDA AZ VEYA ÇOK MİKTARDA OLARAK KİREÇLENME OLMAKTADIR.BOYUNDA HAREKET KISITLILIĞI,TUTULMA BAŞ BÖLGESİNE VE KOLLARA YAYILMAKTA OLAN AĞRI VE UYUŞMA ŞEKLİNDE KENDİNİ GÖSTERMEKTEDİR.

 

BOYUN FITIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

 

-GENELLİKLE DIŞ ETKENLERDEN KAYNAKLI RAHATSIZLIKLARIN KRONİKLEŞMESİ SÖZ KONUSU OLMAKTADIR.
-BUNLARIN BAŞINDA MASABAŞI ÇALIŞANLAR ÖN PLANA ÇIKMAKTADIR.
-GÜN İÇERİSİNDE OFİS ORTAMINDA BİLGİSYAR BAŞINDA ÇALIŞAN KİŞİLERDE BELLİ BİR ZAMAN SONRA BOYUNDA DÜZLEŞME VE POSTÜR BOZUKLUĞU KAMBURLUK OLMAKTADIR.
-BUNUN SONUNDA FITIK BAŞLANGICI VE FITIK TEŞHİSİ İLE RAHATSIZLIK DEVAM ETMEKTEDİR.
-OPERASYONA KADAR UZAYAN BİR SÜREÇ OLMAKLA BİRLİKTE BU SÜRE ZARFINDA KİŞİ AĞRI ŞİKAYETLERİ İLE BAŞ BAŞA KALMAKTADIR.

 

BOYUN AĞRILARINDAN KAÇINMA VE ÖNCEDEN ÖNLEM ALMA

 

-DURUŞ BOZUKLUĞU (POSTÜR) BU RAHATSIZLIĞIN EN ÖNEMLİ ETKENLERİNDEN BİRİSİDİR.POSTÜR DÜZELTME İLE ANATOMİK YAPIYA UYGUN OTURMA ŞEKİLLERİ VE YATMA,YÜRÜME AĞRILARDAN KURTULMA METODLARINDA HAYLİ ETKİLİ OLMAKTADIR.
-UYKU SIRASINDA BOYUN POZİSYONU DA ÇOK ÖNEMLİDİR.UYGUN YÜKSEKLİKTE YASTIK KULLANIMI VE ANATOMİK YASTIKLARIN KULLANIMI ÖNEMLİDİR.

-BİLGİSAYAR,TELEFON,TABLET,TELEVİZYON İZLERKEN EKRAN YÜKSEKLİĞİNİN TAM OLARAK BAŞ HIZASI SEVİYESİNDE OLMASI GEREKMEKTEDİR.BU ŞEKİLDE BOYUNUN ÖNE FAZLA EĞİLMESİ DOLAYISIYLA YÜK BİNMESİ ENGELLENİR.
-DÜZELİ BİR ŞEKİLDE SPOR AKTİVİTELERİ VE EGZERSİZLER YAPILMALIDIR.KASLARI KUVVETLENDİRMEK KASLARDAKİ YORGUNLUKTAN DOLAYI OLUŞAN AĞRILARIN OLUŞUMUNU ENGELLER.

 

0 Yorum